| |

top podstrona

Sekretariat Oddziału:

32 325 52 42

Dyżurka Lekarska:

32 325 52 97

Dyżurka Pielęgniarska:

32 325 52 41

O nas

Znakomita większość procedur wykonywanych w oddziale chirurgii ogólnej to tzw. procedury ratujące życie chorym. Duża część pacjentów nie jest przyjmowana bezpośrednio z domu, a jest przekazywana z innych szpitali. Świadczy to o referencyjności oddziału. Dotyczy to w szczególności pacjentów ze schorzeniami dróg żółciowych oraz nowotworów pola trzustkowo-dwunastniczego. Rocznie w oddziale wykonuje się około tysiąca operacji, około 300 zabiegów cholangiopankreatografii wstecznej, oraz 300 endoskopii diagnostycznych i terapeutycznych, zarówno górnego, jak i dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Nasz zespół

dr hab. Bogdan ChmielKierownik oddziału

Specjalista chirurg II stopnia. Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Do 1988 roku asystent Oddziału Chirurgii Ogólnej oraz Poradni Chirurgicznej Szpitala Miejskiego w Knurowie. Do 1993 roku asystent Kliniki Chirurgii Ogólnej ŚAM w Katowicach. W 1993 roku objął funkcję adiunkta Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej ŚAM w Katowicach. Do 2012 roku ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Wojewódzkiego Szpitala Wielospecjalistycznego nr 4 w Bytomiu. Autor około 100 publikacji i doniesień zjazdowych. Laureat indywidualnej nagrody II stopnia rektora ŚAM.

Elżbieta KiliszkowskaPielęgniarka oddziałowa

 

BEREK MACIEJ

Młodszy asystent

BESIA JAN

Starszy asystent

BIELAS-ŚPIEWAK ANNA

Starszy asystent

CHMIEL BOGDAN

Kierownik oddziału

CYGAN MONIKA

Młodszy asystent

DYRDA-PINDUR EWA MARIA

Starszy asystent

GOŚCIŃSKA KATARZYNA

Młodszy asystent

KARUŚ KRZYSZTOF

Młodszy asystent

KULIBERDA ANETA

Młodszy asystent

MAJEWSKI MATEUSZ

Młodszy asystent

NORAS ŁUKASZ

Starszy asystent

PIĄTEK JOANNA

Młodszy asystent

PRZYSTAŃSKI SZYMON

Młodszy asystent

RYŁ PRZEMYSŁAW

Młodszy asystent

SKAŁBA WŁADYSŁAW

Młodszy asystent

STEFAŃSKI LESZEK

Starszy asystent

SZADY BŁAŻEJ

Starszy asystent

SZCZUKA SŁAWOMIR

Starszy asystent

WIGLUSZ MACIEJ

Starszy asystent

ŻYMŁA MACIEJ

Starszy asystent

 

Specjalizacje

Najbardziej charakterystyczne procedury wykonywane przez oddział przedstawiono poniżej:

 • Leczenie stanów ostrych w chirurgii: zapalenia otrzewnej, krwotoku do przewodu pokarmowego, niedrożności przewodu pokarmowego.
 • Zabiegi z zakresu chirurgii trzustki, wątroby i dróg żółciowych. Oddział wykonuje resekcje trzustki z powodu nowotworu (pankreatoduodenektomie, resekcje obwodowe, oraz całkowite resekcje trzustki). Przeprowadzamy również anatomiczne resekcjie wątroby (prawostronne lub lewostronne hemihepatektomie) z powodu guzów przerzutowych z raka jelita grubego. Wykonujemy również resekcje wątroby oraz dróg żółciowych z powodu nowotworów dróg żółciowych.
 • Zabiegi z zakresu chirurgii jelita grubego. Większość operacji jelita grubego wykonujemy z powodu nowotworów tego narządu. W wybranych przypadkach w trakcie operacji wycięcia guza pierwotnego jelita grubego dokonujemy również jednoczasowego wycięcia przerzutów.
 • Zabiegi z zakresu chirurgii żoładka i dwunastnicy: Przeprowadzamy operacje całkowitego lub częściowego wycięcia żołądka z powodu nowotworu tego narządu. Wykonujemy również niewielką liczbę operacji z powodu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w tym wagotomię oraz pyloroplastykę.
 • Leczenie przepuklin powłok jamy brzusznej z użyciem siatek, jak i przepuklin wewnętrznych ze szczególnym uwzględnieniem przepukliny rozworu przełykowego
 • Leczenie urazów wielonarządowych – wspólnie z Oddziałem Anestezjologii i  Intensywnej Terapii  oraz Oddziałem Chirurgii Rekonstrukcji Narządu Ruchu.
 • Procedury naczyniowe: wykonywanie zespoleń tętniczo żylnych do hemodializy, zakładanie stałych portów naczyniowych do chemioterapii, usuwanie żylaków kończyn dolnych, rekonstrukcje naczyniowe wykonywanie w trakcie kompleksowych operacji onkologicznych: np. rekonstrukcje żyły wrotnej i tętnicy krezkowej górnej w trakcie resekcji głowy trzustki z naciekiem na w/w naczynia, obwodowe przęsła udowo-podkolanowe w przypadku niedokrwienia kończyn dolnych.
 • Zabiegi z zakresu chirurgii endokrynologicznej: usuwanie tarczycy, nadnerczy, przytarczyc, hormonalnie czynnych guzów trzustki: np. insulinoma.
 • Zabiegi z zakresu urologii szczególnie w przypadku dużych guzów nerek naciekających sąsiednie narządy oraz duze naczynia, a także zabiegi oszczędzające- częściowe resekcje nerek.
 • Zabiegi z zakresu chirurgii gruczołu sutkowego, w tym zabiegi oszczędzające w raku piersi.
 • Wykonujemy również procedurę biopsji węzła wartowniczego zarówno w nowotworach sutka jak i w przypadku leczenia czerniaka
 • Zabiegi minimalnie inwazyjne:

- Zabiegi laparoskopowe: najczęstsze zabiegi to cholecystektomia laparoskopowa I laparoskopia zwiadowcza w celu weryfikacji histopatologicznej nowotworów oraz oceny ich operacyjności.

 • Zabiegi endoskopowe wykonywane są w oddziale przy użyciu nowoczesnego zestawu wideoendoskopowego z możliwością archiwizacji stwierdzanych obrazów chorobowych. Wykonujemy następujące rodzaje endoskopii:

- Gastroskopia z tamowaniem krwawień z owrzodzeń trawiennych, żylaków przełyku.

- Duodenoskopia z ECPW: z drenażem dróg żółciowych, ewakuacją złogów, protezowaniem dróg żółciowych. W przypadku braku możliwości drenażu wewnętrznego wykonujemy drenaż zewnętrzny dróg żółciowych pod kontrolą USG.

- Kolonoskopia.

- Endoskopowe zakładanie przetok odżywczych (PEG i PEJ).

- Udrażnianie przełyku i jelita grubego w nieoperacyjnych, powodujących niedrożność guzach tych narządów

Każdy rodzaj endoskopii może być połączony z polipektomią, czyli usunięciem polipów zarówno z górnego jak i dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Nasze zaplecze techniczne

1sprzet chirurgia

Do dyspozycji pacjentów mamy tu 45 łóżek


2zestaw wideoendoskopowy

Nowoczesny zestaw wideoendoskopowy do zabiegów endoskopowych z możliwością archiwizacji obrazów chorobowych.


3laparoskop operacyjny

Laparoskop operacyjny

wszelkie prawa zastrzeżone
MEGREZ. 2016 | Mapa strony
projekt i wykonanie strony internetowej:
group4 - strony internetowe