stefanski Od początku listopada kierownikiem Bloku Operacyjnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez jest dr n. med. Leszek Stefański. Jego staż zawodowy liczy przeszło ćwierć wieku. Jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera mechanika oraz Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, którą ukończył z tytułem lekarza medycyny. Wieloletni asystent Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego w Katowicach Ligocie. Przez ostatni rok pełnił funkcję kierownika Bloku Operacyjnego Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Obecnie jest kierownikiem Bloku Operacyjnego oraz starszym asystentem Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej naszego szpitala.

Doktor Stefański posiada doktorat z dziedziny anatomiczno-proktologicznej. Jest członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Klubu Koloproktologii i Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, a także czynnie uczestniczył w wielu kongresach i sympozjach o zasięgu międzynarodowym i krajowym. W 1996 roku otrzymał nagrodę II stopnia Rektora Śląskiej Akademii Medycznej w zakresie działalności naukowej.

Dr L. Stefański odbył wiele kursów specjalistycznych, m.in.: z zakresu manometrii stacjonarnej przewodu pokarmowego, chirurgicznego leczenia przetok okołoodbytowych i guzków krwawniczych, chorób jelit, zabiegów oszczędzających zwieracze w chirurgii odbytnicy. Jego zainteresowania zawodowe dotyczą chirurgii kolorektalnej, zabiegów laserowej waporyzacji zmian w przewodzie pokarmowym oraz termoablacji zmian przerzutowych raka do wątroby oraz pierwotnych raków wątroby.

Jest autorem czterech recenzji w prestiżowym czasopiśmie naukowym Surgical and Radiologic Anatomy.